Філія Мар'янівська гімназія Миколаївського ліцею Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області



   


Вплив сім’ї на формування шкідливих звичок у дітей

Dec 16, 2023
Наші діти з кожним днем стають дорослішими…. Із маленьких безпомічних дітлахів вони перетворюються на підлітків зі своїми потребами та бажаннями. Зростають діти , і більш серйозними стають проблеми ,з якими ми стикаємось.

 

    Підлітковий вік є першим перехідним періодом від дитинства до зрілості, це критичний період біологічного та психологічного зростання. Цей період є складним як для дитини, так і для її близьких. Підлітки мають величезну потребу у самоствердженні, рівноправному і довірливому спілкуванні з ровесниками і дорослими.І досягають цього вони тими шляхами,які вважають кращими.

   Саме в цей час організм особливо чутливий до несприятливих факторів навколишнього середовища і не завжди може пристосуватися до умов цього середовища. Саме у ці роки формується навички поведінки і звичок,що впливають на здоров’я.

   Звичка – це друга натура. Дуже часто ми чуємо ці слова, бо звичка – це дія, яка виявляється незалежно від бажань людини. Корисні звички допомагають відчути себе зібраною та організованою людиною, яка готова долати труднощі та перешкоди, а шкідливі на те і шкідливі, бо здатні загубити життя.

   Найбільш поширені шкідливі звички:

  • куріння,
  • алкоголізм,
  • наркоманія.

   Як вберегти дитину від куріння, алкоголю, наркотиків ?

  З проблемою шкідливих звичок борються соціологи, психологи , вчителі, батьки…

  Сім’я природне і найстійкіше формування людського суспільства, що зосереджує в собі всі його ознаки. Сім’я завжди була найкращим вихователем і залишається природним середовищем для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку дитини , її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Вона має виступати основним джерелом виховання дитини, матеріальної та емоційної підтримки, психологічного захисту, засобом збереження і передачі національно-культурних цінностей прийдешнім поколінням. Саме сім'я повинна передусім залучати дітей до освіти, культури і прищеплювати навички здорового способу життя, загальнолюдські духовні цінності, норми суспільного життя.

  Формування здорового способу життя є одним із найважливіших напрямів сімейного виховання. Адже кожен з батьків бажає, щоб дитина виросла фізично й психічно здоровою, без шкідливих звичок. Багато в чому формування здорового способу життя залежить від традиційної складової цього впливу: стилю життя сім'ї, способу організації життя, характеру взаємостосунків між подружжям, участі обох батьків у вихованні, правильної організації дозвілля родини, ставлення самих батьків до вживання алкоголю, паління, застосування наркотичних речовин. Отже, спосіб життя сім'ї в основному обумовлює і спосіб життя дітей.

 На спосіб життя сім`ї, а отже і дитини, впливає й структура самої сім`ї. Саме до батьків, в першу чергу, звертаються молоді люди зі своїми проблемами та труднощами. У важкій ситуації діти очікують від батьків порад та допомоги з різноманітних проблем, тому досить часто батькам доводиться виконувати функції не лише дорослих друзів та вчителів, а й психолога чи лікаря.

  Численні дослідження свідчать, що сімейні конфлікти між самими батьками, та дітьми, застосування фізичних покарань, непорозуміння між батьками дітей, відсутність батьківської уваги, підтримки дитини, – все це стає причиною того, що процес становлення особистості підлітка проходить тяжче, ніж звичайно.

  Свідченням того, що батьки є надзвичайно важливим та впливовим джерелом формування здорового способу життя, є також те, що 10-16-річних повністю довіряють батькам і відверто обговорюють з ними будь-які питання, а ще деякі довіряють батькам, хоча деякі питання не можуть з ними обговорювати. Таким чином, підлітки довіряють батькам, а це значить, що довіряють і тій інформації, яку вони отримують від них.

  Можна сказати, що батьки є одним з основних джерел отримання інформації щодо здорового способу життя дітей, підлітків та молодих людей. Сім’я є і залишається природним середовищем для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

 Основними методами збереження та зміцнення здоров’я в умовах сім’ї мають стати формування культу здорового способу життя, профілактика захворювань та дотримання гігієнічних правил, в тому числі психогігієни, культури міжрод инних взаємин у повсякденному житті, фізична активність, загартовування організму, повноцінне харчування, запобігання шкідливим звичкам - палінню, алкоголізму, наркоманії тощо.

 В сім’ях,де батьки мало приділяють часу дітям спостерігається недовіра дітей до батьків,віддаленість їх від батьків.А це в свою чергу зумовлює те, що дитина більше піддається впливу поза домашнього оточення (однолітки, друзі, старші товариші), які можуть спонукати дитину до вживання алкоголю та тютюну.

    Часто підлітки бажають здаватися дорослішими або "бути як усі". Формування негативних звичок також спричиняє агресивна повсюдна реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів. До того ж батьки вважають вживання алкоголю та тютюнопаління соціально допустимими явищами.Значна частина батьків має недостатні знання щодо шкідливості цих звичок в сім’ях та байдуже ставиться до дозволеності дітям перебувати у задимлених сигаретами приміщеннях. Крім безпосереднього негативного впливу цих факторів на здоров’я дітей, це є чинником раннього призвичаювання дітей до алкогольних напоїв та тютюну.

 Правильне виховування , тобто батьківський приклад і любов – чудове щеплення від шкідливих звичок!

Принципи підтримки підлітка :

  • терпіння;
  • увага;
  • тактовність і делікатність;
  • точне використання слова як важливого інструмента у відносинах;
  • уміння поставити себе на місце дитини;
  • гнучка система контролю,яка не тисне на свідомість підлітка,а підтримує його;
  • ознайомлення підлітка з науковими фактами про шкоду наркотиків,паління і алкоголю.
  • намагатися зацікавити підлітка, захопити його інересним хобі, а ще краще заняттями спортом;
  • ніяка профілактика не матиме результату, якщо батьки і найближче оточення не будуть демонструвати позитивний приклад.